top of page
Search

2024 Ottawa Branch Indoor Contest in Review!

Our second year back has been a success! Thank you to our entire community for the overwhelming support for the Ottawa branch during the 2024 season. Hold on to your socks because we are about to blow them off 🤯.


There were over 130 entries overall from 74 solo contestants in 26 solo contest categories. We had over 100 piping, 17 snare, and 8 tenor and bass entries. Our largest contest was Grade 5 piping (over 18) judged by Brian Williamson with a whopping 12 contestants!


On the band front, there were 16 entries from 11 bands across 7 contests, including Quartets, Drum Fanfare, grade 5, 4, 3, grade 2 MSR, and Medley.



Also, we would like to thank our 5 local judges: (alpha order) Andrea Boyd, Brian Williamson, Ed Bush, Jacob Dicker, and Ross Davison as well as the 3 judges who travelled from out of town: (alpha order) Glenna MacKay-Johnstone, Kyle Heaney and Steven Hill. This event wouldn’t be possible without their incredible support and expertise.


Thank you to the 11 volunteers who supported this event from beginning to end: (alpha order) Alanna Ritchie, Cathy Wilson, Francis McArdle, Joan Schnupp, Jocelyn Lepage, Kayleigh Johnstone, Mary Byford, Natalie McCarthy, Ron Graham, Shannon McEwen, and Scott Wilson.



It was wonderful to see the newcomers interacting with our communities seasoned veterans.


 

SOLO RESULTS

Piping Light Music

Practice Chanter

Grade 5 Under 18

Grade 5 Over 18

  1. Keiran Kelly

  2. Olivia Lamoureux

  3. Cal MacDonald

  1. Jack Ryan

  2. Jayden Lushman

  3. Aden McIsaac

  1. Olivier Corbeil

  2. Barbara Bolte

  3. Marie-Josée Lessard

  4. Chris Malcomnson

  5. Lindsay MacPherson






Grade 4

  1. Tyler Norman

  2. Annie Jodoin

  3. Joanne Drury

  4. Alexandre Schnupp

  5. Robert Miller





Grade 3

Overall Winner: Tristan Perry and Benjamin Doucet

March

Strathspey/Reel

  1. Tristan Perry

  2. Nolan-Patrick Cunningham

  3. Benjamin Doucet

  4. Brad McVey

  1. Benjamin Doucet

  2. Nolan-Patrick Cunningham

  3. Tristan Perry

  4. Brad McVey














Grade 2

Overall Winner:  Noah Grew

March

Strathspey/Reel

Jig

  1. Noah Grew

  2. Heinrich Herzog

  3. Erin Bell

  4. Taylor Young

  5. Colum Faris

  1. Erin Bell

  2. Heinrich Herzog

  3. Noah Grew

  4. Taylor Young

  5. Colum Faris

  1. Noah Grew

  2. Ron J. Graham

  3. Taylor Young

  4. Erin Bell

  5. Heinrich Herzog

Grade 1

Overall Winner:  Charles-David Mitchell

March

Strathspey/Reel

Jig

  1. Charles-David Mitchell

  2. Matthew Parsons

  3. Robert Gough

  1. Matthew Parsons

  2. Charles-David Mitchell

  3. Sean Burgess

  1. Charles-David Mitchell

  2. Matthew Parsons

  3. Sean Burgess



Piping Piobaireachd

Novice

Junior

  1. Marie-Josée Lessard

  2. Bob Trayner

  3. Isla Marcella

  4. Jayden Lushman

  5. Christine Proulx

  1. Benjamin Doucet

  2. Joanne Drury

  3. Robert Miller

  4. Tristan Perry

  5. Ron J. Graham

  6. Colum Faris

Intermediate

Senior

  1. Erin Bell

  2. Matthew Parsons

  3. Noah Grew

  4. Sean Burgess

  5. Heinrich Herzog

  1. Charles-David Mitchell

Snare Drumming

Grade 5 Under 18

Grade 5 Over 18

  1. Duncan MacDougall

  2. Ryan Seigmiller

  3. Rachel Fraser

  1. Julie Umpherson

  2. John Meek

  3. Marc Rozon




Grade 4

  1. Owen Yateman

  2. Jean-Marc Schnupp





Grade 3

  1. Allan McCarthy




Grade 1

Overall Winner:  Troy Hamstra

MSR

Hornpipe/Jig

  1. Troy Hamstra

  2. Brian Turner

  3. Rita DeNobriga

  1. Troy Hamstra

  2. Brian Turner

  3. Rita DeNobriga

Tenor Drumming

Grade 5

Grade 4

Grade 1 - MSR

  1. Layla Fakih

  2. Claire Stewart

  3. Ceana Cyril

  1. Alyssia Marinelli

  2. Abygaelle Racine

  1. Andrea Jackson

Bass Drumming

Novice

  1. Shawn Tobin


 

BAND RESULTS


Quartet

  1. The Human Muppets (1,1)

  2. 2nd Conspiracy of the Humid Muppets (2,2)


Drum Fanfare

  1. RMC Drum Corps (1,1)


Grade 5

  1. Ottawa Caledonian Pipes and Drums (1,2,1,1)

  2. Smiths Falls Gordon Pipe Band (2,1,2,5)

  3. Glengarry Pipe Band Grade 5 (5,3,5,2)

  4. The Pipes and Drums of the Royal Military College (4,4,4,4)

  5. Montreal Pipes and Drums (6,5,3,3)

  6. Rob Roy Pipe Band (3,6,6,6)


Best Pipes: Ottawa Caledonian Pipes and Drums & Smiths Falls Gordon Pipe Band

Best Drums: Ottawa Caledonian Pipes and Drums

Best Bass Section: Ottawa Caledonian Pipes and Drums


Grade 4

  1. Glengarry Pipe Band Grade 4 (1,1,2,1)

  2. MacEoin-Ramsay Pipe Band (2,2,1,2)


Best Pipes: Glengarry Pipe Band

Best Drums: MacEoin-Ramsay Pipe Band

Best Bass Section: MacEoin-Ramsay Pipe Band


Grade 3

  1. Glengarry Pipe Band Grade 3 (1,1,1,1)


Best Pipes: Glengarry Pipe Band

Best Drums: Glengarry Pipe Band

Best Bass Section: Glengarry Pipe Band


Grade 2 - MSR

  1. Ottawa Highlanders Pipes and Drums (1,1,1,1)

  2. Ottawa Police Service Pipe Band (2,2,2,2)


Grade 2 -Medley

  1. Ottawa Highlanders Pipes and Drums (2,2,1,1)

  2. Ottawa Police Service Pipe Band (1,1,2,2)


Best Pipes: Ottawa Highlanders Pipes and Drums

Best Drums: Ottawa Highlanders Pipes and Drums

Best Bass Section: Ottawa Highlanders Pipes and Drums


Comments


bottom of page