Ottawa Indoor Highland Games: Full Results, and Upcoming Events

Thank you to all that participated in the 2017 Ottawa Indoor Highland Games in Kemptville on April 29th. The day saw nearly 100 solo competitors compete in 23 events, followed by quartet and band competitions in the afternoon.

This brings to a close the Branch’s 46th season, which also saw a closely contested Knockout Series, comprehensive workshops with Roddy MacLeod, and the Glengarry Cup in early April. The Branch is grateful for all of your support, without which these events would not be possible!

Throughout the summer, we will once again be tallying Eastern Ontario Champion Supreme points. Now in its 11th year, these aggregated results help recognize the success of pipers, drummers, and pipe bands at events across our region.

2017 Ottawa Indoor Highland Games Results

Unfortunately, an error was made in the announcement of Grade 1 prizes in Kemptville. We wish to congratulate Piper of the Day Ryan Ross on his results across all Grade 1 light music and piobaireachd categories.

We apologize to both Ryan Ross and Liam Melville–both of whom we have since contacted–for this mistake. More information on how Piper of the Day titles are calculated can be found here.


Some of the prizes at the Ottawa Indoor Highland Games (Photo credit: Cindy McGillivray Ritchie).


Bands

Grade 3 Medley (two competed, Pipe Major John Robert “Jack” Coghill Sr. Trophy)

  1. Arnprior McNab (1,1,2,1)

  2. Rob Roy (2,2,1,2)

Judges: Tom Brown, Brian Williamson (piping); Scott Nicholson (drumming); Jack Coghill (ensemble)

Grade 3 MSR (one played)

  1. Arnprior McNab (1,1,1,1)


Arnprior McNab competing at the 2017 Ottawa Indoor Highland Games (Photo credit: Cindy McGillivray Ritchie).


Grade 5 March Medley (six competed)

  1. Glengarry (1,1,1,1)

  2. Montreal (2,3,3,3)

  3. Sons of Scotland (4,5,4,2)

  4. Quigley Highlanders (5,4,2,4)

  5. Ottawa Caledonian (3,2,5,6)

  6. Rob Roy (Gr5) (6,6,6,5)

Judges: Tom Brown, Brian Williamson (piping); Scott Nicholson (drumming); Jack Coghill (ensemble)


Glengarry Pipe Band competing at the 2017 Ottawa Indoor Highland Games (Photo credit: Cindy McGillivray Ritchie).


Quartets

Quartet A (one played)

  1. The Ace of ‘Speys (1,1)

Quartet B (three competed)

  1. RCMP “C’ Division, Montreal (1,1)

  2. Mac an Alba (2,2)

  3. Rogues of Northumberland (3,3)

Judges for all quartets: Jack Coghill, Brian Williamson

Piobaireachd

Senior (Judge: Brian Williamson)

  1. Ryan Ross

  2. Kaj Sullivan

  3. Ross Davison

Intermediate (Judge: Alan Clark)

  1. Liam Melville

  2. Callum Gauthier

  3. Clare Grant

Junior (Judge: Andrea Boyd)

  1. Nadine MacRae

  2. Olivier Rommelaere

  3. Jeff Stellick

  4. Robert Miller

  5. Thomas MacKenzie

  6. Matthew Goral

Novice (Judge: Jacob Dicker)

  1. Charles Pianosi

  2. Rowan Meyer

  3. Robbie Macleod

  4. Alistair Steele

  5. Scott Benjamin

  6. Gabrielle Soucy

Light Music

Grade 1 March (Judge: Tom Brown)

  1. Liam Melville

  2. Ross Davison

  3. Ryan Ross

Grade 1 Strathspey/Reel (Judge: Chris Dodson)

  1. Liam Melville

  2. Ryan Ross

  3. Mike Fenton

Grade 1 Jig (Judge: Alan Clark)

  1. Liam Melville

  2. Mike Fenton

  3. Ross Davison

Grade 2 March (Judge: Chris Dodson)

  1. Hugh Metcalfe

  2. Eric den Ouden

  3. Finley van de Ven

  4. Callum Gauthier

  5. Taylor Young Millage

  6. Alric Boota

Grade 2 Strathspey/Reel (Judge: Andrea Boyd)

  1. Callum Gauthier

  2. Eric den Ouden

  3. Finley van de Ven

  4. Hugh Metcalfe

  5. Taylor Young Millage

  6. Alric Boota

Grade 2 Jig (Judge: Tom Brown)

  1. Hugh Metcalfe

  2. Finley van de Ven

  3. Eric den Ouden

  4. Callum Gauthier

  5. Taylor Young Millage

  6. Alric Boota

Grade 3 March (Judge: Jack Coghill)

  1. Olivier Rommelaere

  2. Robert MacLellan

  3. Clare Grant

  4. Jeremy Tetrault-Farber

  5. Matthew Goral

  6. David Trochimchuk

Grade 3 Strathspey/Reel (Judge: Brian Williamson)

  1. Jeremy Tetrault-Farber

  2. Clare Grant

  3. Olivier Rommelaere

  4. Robert MacLellan

  5. Chris Marshall

  6. Dave Campbell

Over 40 March (Judge: Jack Coghill)

  1. James van de Ven

  2. Ewen Booth

  3. Robert Miller

Grade 4 March A (Judge: Jacob Dicker)

  1. Ysahnn Leonard

  2. Paula Campbell

  3. Nadine MacRae

  4. Isaac Woods-Hudson

  5. Rowan Meyer

  6. Alistair Steele

Grade 4 March B (Judge: Alan Clark)

  1. Ella MacLeod

  2. Thomas MacKenzie

  3. Jonathan Shepheard

  4. Rory Mckinnon

  5. Robert Miller

  6. Erin Shaheen

Grade 5 March A (Judge: Tom Brown)

  1. Colin Hill

  2. Ian Wyllie

  3. Gabrielle Soucy

  4. Gord Cramb

  5. Joseph Scheidl

  6. Robert Trayner

Grade 5 March B (Judge: Chris Dodson)

  1. Charles Pianosi

  2. Peter Brenden Robichaud

  3. Cody Emery

  4. Robbie Macleod

  5. Brad Wannamaker

  6. Tomas Macleod

Practice Chanter (Judge: Jack Coghill)

  1. Peter Brenden Robichaud

  2. Noah Yateman

  3. Riley Kamotzki

Solo Drumming

Judge: Scott Nicholson

Grade 3 Snare

  1. Shahna Summers

Grade 4 Snare

  1. Sarah McKinnon

  2. Brandon Nadeau

  3. Thomas MacKenzie

Grade 5 Snare

  1. Megan Grant

  2. Susan Lunn

  3. Naomi Mitchell

Amateur Tenor

  1. Andrea Jackson

Novice Tenor

  1. Nancy Mckinnon

  2. Hannah Draganovic

Upcoming Events in Eastern Ontario and Area

  1. Kingston Scottish Festival

  2. Saturday, May 27th

  3. Registration deadline: May 12 at 9 pm ET

  4. Highland on the Rideau in Smiths Falls

  5. Saturday, June 24th

  6. Piobaireachd Society Gold Medal (Canada) Contest in Maxville

  7. Friday, August 4th

  8. Glengarry Highland Games and North American Pipe Band Championships

  9. Friday, August 4th- Saturday, August 5th

  10. Montreal Highland Games

  11. Sunday, August 6th

  12. North Lanark Highland Games in Almonte

  13. Saturday, August 26th

  14. AGM and first Knockout of the 2017-18 season

  15. Saturday, September 23rd

Subscribe Form

  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook

©2020 by PPBSO Ottawa Branch

Privacy Policy